SHL Impact Business Forum Skellefteå - “varje dag lite bättre”
Torsdag den 13 november anordnar Skellefteå AIK tillsammans med SHL - Impact Business Forum Skellefteå, en heldagskonferens för näringsliv, akademi, politik, föreningar och samhällsviktiga intresseorganisationer. Efter konferensen fortsätter kvällen med nätverkande och talare plus en spännande hockeymatch med Impact-tema i en utbyggd arenaupplevelse i Skellefteå Kraft Arena.
Att nå framgång på högsta nivå handlar om mer än talang- det kräver en långsiktig strategi. På samma sätt som vi i idrottens värld applicerar det för att nå guld kan andra organisationer applicera det för att bygga starka lag. Att varje dag vara lite bättre. Under dagen vill vi belysa hur tydliga strategier, gemensamma värderingar och förståelse för allas betydelse kan bli avgörande för både arbetsklimat och resultat.
Under dagen kommer vi bland annat att prata om:
Några av talarna:
Några av talarna: Jenny Silfverstrand, VD - Svenska Hockeyligan, Oscar
Möller, Jonas Söderberg, Chief of staff - SEB, Helena Mueller, Director of
Sustainable Business Advisory - Grant Thornton, Kristina Sundin Jonsson
Kommundirektör Skellefteå Kommun, Mia Nordlund - Howdo m.fl.
Anmäl dig redan idag.
För dig som är ledare, chef, jobbar med HR, affärsutveckling, hållbarhet, strategi, ekonomi, företagsutveckling, styrelsearbete, kommunikation, politik eller föreningsliv. Det passar dig som vill utveckla din organisation, dig själv och dina medarbetare.
📝 Anmäl dig och säkra din plats här.
📅 Torsdag den 13 november
🕙 Kl. 09.30–16.45
🏒 Från kl. 17.00: Skellefteå Kraft Arena, ingång 12, lokal: festvåningen. Dagen fortsätter med nätverkande, mingel och talare. Sist men inte minst så bjuder vi på en spännande match när vi tar emot Timrå. Nedsläpp kl. 19.00.
💛 Eventet är kostnadsfritt (föreläsningar, lunch, för- & eftermiddagsfika, matchbiljett, lättare tilltugg och dryck ingår).