SM-GULD till Skellefteå AIK!

Publicerad: 2014-04-21

Efter en två mållösa perioder klev Skellefteås genombrottsman Anton Lindholm fram och gjorde 1-0 i den tredje perioden. Detta blev förlösande för bortalaget som också hann med 2-0 och 3-0 och säkrade därmed andra raka SM-guldet!

Färjestad visade ganska fort att man inte gett upp hoppet då man kom ut starkt och höll jämna steg med Skellefteå. Bortalaget kändes lite övertända i vissa situationer och drog på sig tre utvisningar i den första perioden. Färjestads bleka powerplay fortsatte dock och Skellefteå försvarade sig väl. I slutminuterna skapade Bud Holloway en bra läge på egen hand som slutade med att Färjestad drog på sig en utvisning. I det efterföljande powerplayet skapade man bra tryck mo Petterson- Wentzel men 0-0 stod sig perioden ut. Skotten i den första perioden slutade 9-8. 

Andra perioden inledde likt den första i bra tempo med få avblåsningar. Skellefteå var väldigt nära att ta ledningen i början av perioden men stolpen stod i vägen två gånger om. Färjestad drog också på sig en tidig utvisning där Skellefteå tryckte på bra för ett ledningsmål. Hemmalaget kom in mer och mer ju längre perioden gick och när Jimmie Ericsson drog på sig sin tredje utvisning i matchen efter 12:04 så skapade man många bra lägen till att ta ledningen men Markus Svensson i målet stod för många fina räddningar. Det mållösa resultatet stod sig perioden ut och skotten i den andra perioden slutade 5-11. 

Efter 02:46 i den tredje perioden så tog Skellefteå ledningen genom genombrottsmannen Anton Lindholm. Målet var Antons första någonsin i SHL. Färjestad hade sedan en bra period med bra tryck tio minuter in i perioden men Markus Svensson stod återigen för fina räddningar. Efter 15:20 blev Färjestads Magnus Nygren utvisad och guldet till Skellefteå kom allt närmare. När bara 15 skeunder återstod av powerplayet kom också 2-0 till Skellefteå genom Pierre- Edouard Bellemare och matchen kändes avgjord med bara tre minuter kvar av matchen. Färjestad gjorde en sista kraftsamling och plockade ut sin målvakt de sista minuterna, detta slutade med att Martin Lundberg satte spiken i kistan och gjorde 3-0 och därmed var guldet för andra säsongen i rad bärgat till Skellefteå AIK! 

För fullständig matchrapport se: SHL ARENA

Nils Wiklund
STOLTA HUVUDSPONSORER
LEVERANTÖRER