• Huvudsponsorer

Onsdag Ons 27 Mars Mar
Fredag Fre 29 Mars Mar
Söndag Sön 31 Mars Mar
Tisdag Tis 2 April Apr
Onsdag Ons 14 Augusti Aug
Torsdag Tor 22 Augusti Aug
Fredag Fre 23 Augusti Aug
Fredag Fre 30 Augusti Aug
Söndag Sön 1 September Sep
Torsdag Tor 5 September Sep
Lördag Lör 7 September Sep
Lördag Lör 14 September Sep
Tisdag Tis 17 September Sep
Torsdag Tor 19 September Sep
Idag 21 September Sep
Torsdag Tor 26 September Sep
Lördag Lör 28 September Sep
Torsdag Tor 3 Oktober Okt
Lördag Lör 5 Oktober Okt
Tisdag Tis 8 Oktober Okt
Torsdag Tor 10 Oktober Okt
Lördag Lör 12 Oktober Okt
Tisdag Tis 15 Oktober Okt
Torsdag Tor 17 Oktober Okt
Lördag Lör 19 Oktober Okt
Tisdag Tis 22 Oktober Okt
Lördag Lör 26 Oktober Okt
Torsdag Tor 31 Oktober Okt
Lördag Lör 2 November Nov

Bygdens Lag med Bygdens Föreningar

24 juni 2019 15:52

Under fjolårssäsongen var det ett antal föreningar som fick synas under varsin match i Skellefteå Kraft Arena. Nu utökas detta initiativ då tolv av bygdens föreningar ska få denna möjlighet under säsongen 2019/2020.


Under benämningen Bygdens Föreningar är de tolv klubbarna en del av ett större samarbetsprojekt, där varje förening får möjlighet att visa upp sig vid en hemmamatch i Skellefteå Kraft Arena. I samband med denna match värmer Skellefteå AIK i föreningens tröjor och ungdomar från föreningen spelar match i paus. Föreningen säljer även biljetter som ger intäkter tillbaka till klubbkassan. Under säsongen kommer även Skellefteå AIK:s spelare delta i en träning hos respektive förening. Detta initiativ hoppas vi ska kunna engagera fler inom ishockeyn för respektive förening och på sikt kunna ge så många som möjligt förutsättningarna att spela ishockey runtom vår bygd.

Som ett startskott har vi delat ut vinstpengarna på 110 000 kr från Betssons målcirkel till Bygdens Föreningar och vi hoppas att detta kan vara ett inledande bidrag till ett starkare föreningsliv och bredare intresse för ishockey över hela bygden.

Bygdens Lag värnar om Bygdens Föreningar. Tillsammans kan vi få hockeyn att växa.

Matchdatum, Bygdens Föreningar:
14 september - Lycksele SK
12 oktober - Bureå IF
2 november - Norsjö HC
23 november - Malå IF
30 november - Piteå HC
7 december - Bolidens FFI
30 december - Byske IF
18 januari - IFK Arvidsjaur
25 januari - Kågedalens AIF
1 februari - Clemensnäs HC
22 februari - SK Lejon
29 februari - Burträsk HC