• Huvudsponsorer

Tisdag Tis 26 Februari Feb
Torsdag Tor 28 Februari Feb
Lördag Lör 2 Mars Mar
Tisdag Tis 5 Mars Mar
Torsdag Tor 7 Mars Mar
Lördag Lör 9 Mars Mar
Tisdag Tis 12 Mars Mar
Torsdag Tor 14 Mars Mar
Lördag Lör 23 Mars Mar
Måndag Mån 25 Mars Mar
Onsdag Ons 27 Mars Mar
Fredag Fre 29 Mars Mar
Söndag Sön 31 Mars Mar
Tisdag Tis 2 April Apr
Onsdag Ons 14 Augusti Aug
Torsdag Tor 22 Augusti Aug
Fredag Fre 30 Augusti Aug
Söndag Sön 1 September Sep
Torsdag Tor 5 September Sep
Lördag Lör 7 September Sep
Lördag Lör 14 September Sep
Tisdag Tis 17 September Sep
Torsdag Tor 19 September Sep
Lördag Lör 21 September Sep
Torsdag Tor 26 September Sep
Lördag Lör 28 September Sep
Torsdag Tor 3 Oktober Okt
Lördag Lör 5 Oktober Okt

Linus Lindström klar för 2 nya år

25 mars 2019 12:10
Press

Skellefteå AIK förlänger med forwarden Linus Lindström. 21-åringen, som är född i stan och fostrad i klubben, blir nu kvar till 2021. "Jag har ju spelat här hela mitt liv så det känns riktigt skönt", säger han.


Linus är uppväxt på Morö Backe och har gått genom egna leden i Skellefteå AIK Hockey redan från ung ålder. Han är inne på sin tredje A-lagssäsong och har nu kritat på för två till.

– Skönt att få det klart nu i slutspelet. Nu är det bara att fokusera på matcherna och göra sitt bästa där. Jag har ju spelat här hela mitt liv och är uppvuxen här så det känns riktigt skönt, säger forwarden.

Han har agerat både center och vinge genom säsongerna där han bland annat fått en nyckelroll i boxplay. Vid sin sida har han haft spelare som Wingerli, Söderlund & Berglund där alla klev upp från klubbens J20-lag kring samma tid, vilket varit uppskattat för Lindström.

– Speciellt från början, när man kom upp, så kände man många direkt. Nu känner man ju alla och pratar med alla men sedan har jag ju dem här också så det känns ju skönt.

Sportchefen Niclas Lundkvist kommenterar kontraktsförlängningen:

– Det känns jättekul att förlänga med Linus, då han är egen produkt som gått genom leden i vår verksamhet och som vi kan fortsätta förädla. Han är ju en spelskicklig center med potential att fortsätta växa och utvecklas för att bli en ledande spelare i vårt lag. Detta skapar också en kärngrupp med Skelleftebor som går i linje med vår vision runt Bygdens Lag.

Det nya kontraktet sträcker sig över säsongen 2020/2021.

Vid frågor: Sportchef Niclas Lundkvist - 070 370 66 00