Skellefteå AIK vann mot Modo
Publicerad:

Skellefteå bjuder in till lördagsmatch mot gästande Modo. Ett motståndarlag som haft en tung säsongsöppning och ligger i undre halvan av tabellen med fyra raka förluster inför matchen. Inledningsvis såg det ut som att Skellefteå gick motutklassningsseger med ledning 4-0 efter halva matchen. Två sena mål av gästerna i den andra perioden gav dock liv åt matchen inför tredje. När man sedan satte 4-3 efter en dryg minut så kände man vittring men närmare än så kom man aldrig utan Martin Lundberg kunde avgöra för AIK med mål i tom bur.
Utklassning i första perioden
Det är Skellefteå som skapar periodens första målchanser i ett långt anfall efter ett par minuters spel. Efter ett byte fortsätter pressen och då kommer också 1-0 genom Janne Pesonen som lite turligt får öppet mål och slår in pucken. Bara en dryg minut senare smäller det igen när Pär Lindholm slår in en retur till 2-0. Modo hänger inte alls med Skellefteå inledningsvis.
Efter drygt halva perioden kommer i alla fall gästerna igång en aning och lyckas flytta ner spel i Skellefteås försvarszon. När spelet vänder drabbas dock gästerna av en utvisning och i powerplay vallar Pesonen in 3-0 via en bortaback. AIK fortsätter spela ut Modo resten av perioden.
Modo vinner andra perioden
Matchbilden från den första perioden hänger med in i den andra och det handlar väldigt mycket om hemmalaget inledningsvis. Det skapas en hel del lägen också men Adam Reideborn i Modos mål gör ett par riktigt fina räddningar. I powerplay kommer dock 4-0 när Niclas Burström dundrar in ett slagskott från blålinjen.
Modo får sin första chans i powerplay halvvägs in i perioden men lyckas inte i spelformen. Pesonen är nära att utöka hemmaledningen men får samtidigt en slashing på handen och lämnar ut till omklädningsrummen. Knappt 15 minuter in i perioden lyckas Modo reducera efter en kontring och ett bra skott från Gustav Possler som gör 4-1. En minut senare är det dags igen när Emil Pettersson gör 4-2 med ett välplacerat skott.
Modo kommer nära
Modos upphämtning fortsätter direkt i den tredje perioden. Redan efter 1:37 kommer 4-3 genom Possler som är påpassligt framme på en retur. Jämfört med de två tidigare perioderna så har matchbilden ändrats rejält i den tredje. Spelet känns nu helt jämnt och minst sagt ovisst inför avslutningen.
Modo har en riktigt bra målchans efter 11 minuter men Niclas Burström är med och avstyr framför eget mål. Skellefteå spelar riktigt bra och låter tiden gå, samtidigt som man sticker mellan chanser lite av och till. Med mindre än två minuter kvar får Bobby Butler öppet läge men Markus Svensson tar den i plocken. Reiderborn lämnar sitt mål och man får ett jätteläge att kvittera men istället vänder spelet och Martin Lundberg avgör matchen med 5-3 i tom kasse.