AIK har haft det trögt efter uppehållet.
Tre raka förluster är ett talande facit.
I kväll fortsätter jakten på slutspelsformen och det vägvinnande spel som tappats bort den senaste tiden.
– Vi ska jobba hårt för att hitta tillbaka till vårt spel igen, säger Anders Forsberg.
Det var en samling besvikna AIK-spelare som lämnade isen i Läkerol Arena strax före klockan 21 i lördags kväll. Och nedstämdheten var lätt att förstå efter att laget förlorat mot tabelltvåan Brynäs med 3–1.
Förlusten var den tredje i följd för AIK sedan elitseriespelet återupptogs efter landslagsuppehållet och det spel som varit så vägvinnande under stora delar av säsongen har inte riktigt infunnit sig på slutet.
– Det har varit väldigt upp och ner. Vi har varit ojämna i matcher och blandat riktigt bra perioder med betydligt sämre, säger AIK-tränaren Anders Forsberg uppriktigt.
Vad det är som fått AIK-spelet att gå i baklås har tränare Forsberg svårt att helt ringa in.
– Det är svårt att sätta fingret exakt på vad det är som inte fungerat. Kanske beror det på att vi fuskat lite rent mentalt och kommit i tankegångar som att det löser sig och att vi därför inte gjort alla detaljer fullt ut på isen, resonerar han.
Men raden av förluster har inte fått de gulsvarta spelarna att hänga med huvudena, tvärt om. Det är snarare så att spelare och tränare ser det positiva i att spelet klickat nu istället för när slutspelet börjat.
– Det är jättebra att vi blir påminda om det här nu och inte om några veckor. Går spelet i baklås när man kliver in i ett slutspel kan säsongen vara över redan i kvartsfinalrundan.
Inför kvällens möte med redan kvalserieklara Timrå är tränare Forsberg och hans adepter inställda på att ta ett kliv uppåt i sin strävan på att få fart på det vägvinnande AIK-spelet igen.
– Vi fokuserar fullt ut på vårt spel och på att få vårt spel att fungera bra igen. Det har mindre betydelse vilka vi möter nu i slutet av grundserien, fokus är som sagt på att få vårt spel att fungera.
Vad är det då som Forsberg och Co. vill få ordning på ute på isen? Svaret är flera olika speldetaljer.
– Ja, vi vill bland annat hitta tillbaka till vårt sätt att vinna puckar och vända spelet, vilket vi varit väldigt bra på tidigare under säsongen.
Vägen tillbaka är lika tydlig som enkel, åtminstone i teorin.
– Det gäller att jobba hårt och jobba klart varje enskild situation i matcherna. Det finns ingen annan väg.
Exakt hur Anders Forsberg formerar sina styrkor är däremot inte lika entydigt.
– Fredrik Styrman är borta, sen får vi se hur det är med Melker Karlsson som fick en smäll mot Brynäs. I övrigt är alla spelare tillgängliga, säger AIK-tränaren.