Krister Holm: "komma med allt de har"
Publicerad:

Det är dags för den fjärde matchen i semifinalen mot Växjö Lakers. Skellefteå AIK gjorde en lysande hemmamatch senast, men ska de lyckas ta med sig spelet ner till Växjö där man förlorade senast?
Det var en härlig stämning i Skellefteå Kraft Arena i tisdags. Bra tryck på både spelare och publik.
- Första 10 minuterna var vi inte ikuggade, men efter 1-0 vände det och vi tog över taktpinnen och bestämde händelserna under de sista 50 minuterna. Sen var det en riktigt härlig inramning med bra energi i laget och publiken, kommenterar Krister Holm.
Det står 2-1 i matcher till Skellefteå AIK, och förlusten kom senast lagen möttes i Växjö. Så vad ska AIK göra för att dryga ut ledningen?
- Det blir en utmaning, erkänner Holm.
- De kommer att komma med allt de har och för oss gäller det att göra saker bättre än vi gjorde där nere senast. Men det känns som att vi har hittat vissa nycklar i spelet mot dem. Nu gäller det att hantera deras press, de har en väldigt hård forechecking.
- En annan viktig nyckel är vårt försvarsspel. Där har (Markus) Svensson tillsammans med spelarna som sett till att hålla tätt.
Två spelare saknas till kvällens semifinal, men Andreas Wingerli och Marcus Pettersson finns istället med i truppen.
- Linkan (Fredrik Lindgren) blir hemma. Även Jimmie (Ericsson) som blev pappa igen igår. Han stannar och tar hand om familjen. Förhoppningsvis är de båda tillbaka på lördag.