• Huvudsponsorer

Lördag Lör 14 September Sep
Tisdag Tis 17 September Sep
Torsdag Tor 19 September Sep
Lördag Lör 21 September Sep
Torsdag Tor 26 September Sep
Lördag Lör 28 September Sep
Torsdag Tor 3 Oktober Okt
Lördag Lör 5 Oktober Okt
Tisdag Tis 8 Oktober Okt
Torsdag Tor 10 Oktober Okt
Lördag Lör 12 Oktober Okt
Tisdag Tis 15 Oktober Okt
Torsdag Tor 17 Oktober Okt
Lördag Lör 19 Oktober Okt
Tisdag Tis 22 Oktober Okt
Lördag Lör 26 Oktober Okt
Torsdag Tor 31 Oktober Okt
Lördag Lör 2 November Nov
Torsdag Tor 14 November Nov
Lördag Lör 16 November Nov
Torsdag Tor 21 November Nov
Lördag Lör 23 November Nov
Torsdag Tor 28 November Nov
Lördag Lör 30 November Nov
Torsdag Tor 5 December Dec
Lördag Lör 7 December Dec
Tisdag Tis 17 December Dec
Torsdag Tor 19 December Dec

Pär Mikaelsson ska hyllas

20 oktober 2017 10:04
Wall of Fame

Det är dags för en av Skellefteå AIK:s starkaste profiler genom tiderna att ta plats bland de övriga legendarerna som föreningen haft - det är dags att hylla Pär Mikaelsson och ge honom ett plats på Wall of Fame!


Lördag 4 november, inför Skellefteå AIK:s möte med Malmö Redhawks kl 15.15, kommer Pär Mikaelsson att tackas för sina insatser i den svartgula tröjan under 16 säsonger varav 7 som kapten.

Se till att boka biljett till matchen.

Wall of Fame
Läs mer om Wall of Fame och personerna som redan tagit plats bland klubbens viktigaste spelare genom tiderna.

Urvalet till Wall of Fame
Hur ska man då bland alla dessa fantastiska spelare i klubbens historia kunna välja vilka som ska hyllas? Särskilda urvalskriterier har utarbetats. De säger bland annat att spelaren ska ha gjort minst fem säsonger i klubben, ha sina aktiva period några år bakom sig och bedömas för sina insatser när han var aktiv i Skellefteå AIK.

Man använder sig av två kvalitetskriterier: betydelse för Skellefteå AIK och kvalitet som spelare i jämförelse med övrig svensk elit. Det senare kan till viss del mätas men betydelse i klubben blir till stor del en subjektiv bedömning. Där har alltså spelarens karaktär och personlighet en avgörande betydelse. Kulturbärare och spelare med ikonstatus kommer därför säkert att figurera på väggen.

Nomineringar till Wall Of Fame görs av en referensgrupp som utses av AIK:s styrelse och som också gör det slutliga urvalet.